Od 2015 roku Fundacja GAP jest liderem Partnerstwa tworzącego Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES), w skład którego wchodzą następujące organizacje: Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A., Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, Spółdzielnia Socjalną OPOKA, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy.
Partnerstwo w marcu 2016 r. otrzymało akredytację Ministra Pracy i Polityki Społecznej, tj. status Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Wysokiej Jakości. Status ten przyznawany był w oparciu o rekomendację Komitetu Akredytacyjnego do spraw systemu akredytacji oraz standardów usługi działania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej.
Celem Partnerstwa jest zwiększenie potencjału, w szczególności zatrudnieniowego, sektora ekonomii społecznej w Małopolsce poprzez:
- zwiększenie aktywności mieszkańców i grup inicjatywnych na rzecz rozwoju ekonomii społecznej,
- zwiększenie liczby podmiotów ekonomii społecznej poprzez utworzenie nowych podmiotów,
- zwiększenia zaangażowania partnerów publicznych (instytucji rynku pracy i pomocy społecznej) oraz przedsiębiorców w rozwój sektora ekonomii społecznej,
- zwiększenie poziomu zatrudnienia w sektorze poprzez utworzenie nowych miejsc pracy,
- zwiększenie liczby przedsiębiorstw społecznych poprzez utworzenie nowych podmiotów,
- zwiększenie potencjału kadrowego, organizacyjnego i finansowego podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych oraz osób z nimi współpracujących.
W ramach działań Partnerstwa wsparciem obejmujemy:
w zakresie usług animacji lokalnej:
- społeczność lokalną,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- instytucje rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej,
- przedsiębiorców,
- podmioty ekonomii społecznej;
w zakresie usług rozwoju ekonomii społecznej:
- osoby fizyczne zainteresowane założeniem i/lub prowadzeniem działalności i/lub pracą w przedsiębiorstwie społecznym,
- podmioty zainteresowane założeniem i/lub prowadzeniem działalności w formie przedsiębiorstwa społecznego,
- przedsiębiorstwa społeczne (m.in. spółdzielnie socjalne);
w zakresie usług wsparcia istniejących podmiotów ekonomii społecznej:
- podmioty ekonomii społecznej.
OFERTA MOWES (do pobrania)
Działania Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej realizujemy obecnie poprzez dwa projekty:
- Projekt „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”
- Projekt „MOWES2 – Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii społecznej – Małopolska Zachodnia”
Oba projekt mają na celu wsparcie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej działających na terenie odpowiednio Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (KOM) i Małopolski Zachodniej (MZ). Projekty skierowane są do:
- Mieszkańców KOM i MZ zainteresowanych założeniem, prowadzeniem lub pracą w podmiocie ekonomii społecznej lub przedsiębiorstwie społecznym,
- Podmiotów ekonomii społecznej, w tym NGO, fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni, podmiotów reintegracji, przedsiębiorstw społecznych z terenu KOM i MZ,
- Samorządów, instytucji rynku pracy i pomocy społecznej oraz przedsiębiorców z terenu KOM i MZ.
NASZA OFERTA w obu projektach to przede wszystkim:
- wsparcie merytoryczne nakierowane na rozwój Waszej organizacji,
- indywidualne podejście (wsparcie bieżących i strategicznych działań organizacji na każdym etapie rozwoju),
- stała współpraca z doradcami kluczowymi i biznesowymi,
- profesjonalne doradztwo, szkolenia i specjalistyczne usługi dotyczące różnych aspektów zarządzania organizacją,
- wymiana doświadczeń i współpraca pomiędzy podmiotami,
- indywidualny plan wsparcia opracowana dla każdej organizacji.
Odpowiadamy za wsparcie:
- fundacji,
- stowarzyszeń,
- spółek non-profit,
- Centrów i Klubów Integracji Społecznej,
- Warsztatów terapii zajęciowej,
- Klubów sportowych (w przypadku posiadania KRS),
- Ochotniczych Straży Pożarnych (w przypadku posiadania KRS),
- Kół gospodyń wiejskich,
- Zakładów Aktywności Zawodowej,
- Kościelnych osób prawnych,
- Klubów Sportowych z o.o., S.A. (wg ustawy o sporcie),
- Stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielni pracy, spółdzielni inwalidów i niewidomych.
W jaki sposób wygląda nasze wsparcie:
Wszystkim organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom ekonomii społecznej oferujemy opiekę doradcy kluczowego, który:
- świadczy doradztwo w zakresie prowadzenia podmiotu,
- wspólnie z klientem wypracowuje Indywidualny Plan Wsparcia organizacji, analizuje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia stojące przed organizacją,
- informuje o zasadach i możliwościach pozyskiwania środków finansowych na działalność organizacji pozarządowej,
- konsultuje wnioski aplikacyjne nad którymi pracuje klient,
- pomaga w opracowaniu i realizacji ścieżki rozwoju organizacji (m.in. w zakresie uruchomienia działalności statutowej odpłatnej czy działalności gospodarczej czy wprowadzenia usprawnień w funkcjonowania zespołu organizacji).
*Poza bieżącą opieką doradcy naszym klientom oferujemy:
- Doradztwo i szkolenia dot. kwestii formalno-prawnych, finansowych, organizacyjnych, strategicznych, wolontariatu, promocji, nowych technologii, pozyskiwania środków na bieżącą działalność, prowadzenia działalności odpłatnej i gospodarczej, ale również innych zakresach zgłaszanych przez beneficjentów.
- Coaching/mentoring pomagający w określaniu i realizacji celów. Coaching poszerza świadomość co pozwala dowiedzieć się więcej o sobie, o swoich możliwościach (potencjale) i o sytuacji, w której się znajdujemy. Coaching może wesprzeć ludzi działających w organizacji (zarząd, liderzy, wolontariusze, koordynatorzy).
- Opracowanie strategii marketingowej i/lub narzędzi marketingowych (m.in. stron internetowych).
- Opracowanie strategii rozwoju – ustalanie kierunku rozwoju organizacji, wypracowanie wizji przyszłości organizacji, opis i charakterystyka oferowanych usług/produktów organizacji, definiowanie inspirujących i motywujących celów.
- Specjalistyczne doradztwo księgowe, w którego zakres wchodzą m. in. rachunkowość PES, zobowiązania finansowe związane z prowadzoną działalnością, księgowość, kadry, płace i pochodne, ubezpieczenia społeczne, rozliczanie projektów dofinansowanych ze źródeł prywatnych i publicznych, rozliczenia związane z działalnością gospodarczą, z działalnością odpłatną, nieodpłatną, z otrzymywaniem darowizn.
- Specjalistyczne doradztwo z zakresu marketingu i komunikacji, m. in. w zakresie określenia celów marketingowych w zależności od profilu organizacji, określenia grupy docelowej, analizy działalności marketingowej organizacji z uwzględnieniem kanałów dotarcia do grupy docelowej, używania poszczególnych kanałów dystrybucji informacji i dotarcia do grupy docelowej, analizy strony www organizacji i identyfikacji wizualnej pod kątem określonych celów marketingowych, wsparcie we wdrożeniu strategii marketingowej, wsparcie w działaniach marketingowych organizacji mających na celu pozyskanie środków finansowych z działalności gospodarczej, odpłatnej lub od darczyńców, wsparcie w opracowaniu planów współpracy ze sponsorami, partnerami i darczyńcami.
- Specjalistyczne doradztwo prawne z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, prawnych aspektów działania w sferze ekonomii społecznej, podatków bezpośrednich i pośrednich w działaniach PES, obowiązków pracodawcy względem pracowników, dokumentów prawnych i sądowych przy prowadzeniu PES, zasad tworzenia umów, działalności odpłatnej i nieodpłatnej, zarządzania organizacją.
- Udział w wizytach studyjnych stanowiących niepowtarzalną okazję do poznania innych podmiotów ekonomii społecznej „od podszewki”. W ich trakcie można zobaczyć w jaki sposób funkcjonują, jak pozyskują środki, jaką mają strukturę organizacyjną, jak współpracują ze środowiskiem oraz jakimi efektami swej pracy mogą się pochwalić.
Organizacje zainteresowane naszą ofertą prosimy o kontakt:
Biuro projektu dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością znajduje się w Krakowie, przy ul. Olszańskiej 5, 31-513 Kraków.
Biuro projektu MOWES2 KOM czynne jest we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 14.00, tel. 732 994 528
Biuro projektu MOWES2 MZ czynne jest w poniedziałki w godzinach od 09.00 do 12.00, tel. 732 994 528
Informacje można również uzyskać w siedzibie Realizatora wsparcia, ul. ks. bp. W. Bandurskiego 58/11, 31-515 Kraków, codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00, tel. 12 423 76 05.
e-mail: mowes@fundacjagap.pl
tel.: 12 423 76 05
Strona internetowa projektu:
Nasi Doradcy chętnie przedstawią naszą ofertę i opowiedzą o jej szczegółach.
Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach 9 Osi Priorytetowej Region spójny społecznie, Działanie 9.3 Wsparcie ekonomii społecznej, Typ projektu: A. działania wspierające rozwój ekonomii społecznej, obejmujące usługi: animacji lokalnej, rozwoju ekonomii społecznej oraz wsparcia istniejących podmiotów ekonomii społecznej.