Szkolenie [MZ]: Dlaczego polityka rachunkowości jest ważna?

Bezpłatne szkolenie realizowane w ramach projektu MOWES pt.:  „Jak zrozumieć sprawozdanie finansowe i dlaczego polityka rachunkowości jest ważna” skierowane przede wszystkim do kadry zarządzającej stowarzyszeniami i fundacjami, pracowników działów finansowych, administracyjnych oraz księgowych.

Niezależnie od tego, czy organizacja pozarządowa prowadzi księgowość samodzielnie czy zleca jej prowadzenie biuru rachunkowemu, to i tak kierownictwo jednostki ponosi prawną odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków z zakresu rachunkowości, w tym za sporządzenie sprawozdania finansowego, jak również sporządzenie dokumentacji zawierającej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości. Dlatego też warto posiadać wiedzę, która pozwoli zrozumieć kierownikom jednostek co podpisują, i dlaczego.

Podczas szkolenia dowiedzą się Państwo:

• o tym, po co w organizacji jest rachunkowość, jaka jest jej istota i kim są użytkownicy sprawozdań finansowych;
  • o odpowiedzialności (karnej) kierownika jednostki za wykonywanie obowiązków z zakresu rachunkowości, wynikającej nie tylko z Ustawy o Rachunkowości lecz również m.in. z Kodeksu Karnego;
  • czym jest polityka rachunkowości, co zawiera i jakie jest jej znaczenie dla całej organizacji;
  • z czego składa się sprawozdanie finansowe;
  • jakie dokładnie elementy składają się na bilans i rachunek wyników, co one przedstawiają i jak należy interpretować wykazywane w sprawozdaniu finansowym wartości;
  • jak ścisła jest zależność między polityką rachunkowości, a danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym;
  • o tym, że to kierownik jednostki decyduje o klasyfikacji i ujęciu licznych zdarzeń gospodarczych, które mogą mieć znaczący wpływ na wielkość wykazywanego zysku (lub straty).

Szkolenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich członków, pracowników oraz wolontariuszy organizacji pozarządowych z obszaru Małopolski Zachodniej (tj. z powiatów: Olkuskiego, Chrzanowskiego, Oświęcimskiego i Wadowickiego).

Podczas szkolenia dostępny będzie catering.

TERMIN:
Szkolenie odbędzie się 6 marca 2018 r. (wtorek)
Rekrutacja trwa do 28 lutego 2018 r. (środa)

MIEJSCE:
Chrzanów, ul. Grunwaldzka 5 (siedziba ARMZ).

CZAS TRWANIA:
godz. 9:00 – 15:30.

REKRUTACJA:
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy w terminie do 28 lutego 2018 r. (środa):

1. Zapisać się w internetowym formularzu Google.
  2. Wypełnić odpowiedni formularz (jeden dla organizacji):
    a) dla organizacji uczestniczących w projekcie MOWES (korzystających już z doradztwa lub szkoleń) uproszczony formularz: formularz 1A;
    b) dla organizacji nie będących uczestnikami projektu MOWES (tych, które nie rekrutowały się dotychczas do projektu) pełny formularz: formularz 1B;
  3. Wysłać skan formularza zgłoszeniowego na adres: mowesmz@fundacjagap.pl

W dniu szkolenia należy dostarczyć oryginały wszystkich formularzy.

Regulamin szkoleń: pobierz.

Informacje na temat projektu MOWES mogą znaleźć Państwo na stronie: es.maloposlska.pl

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (mowesmz@fundacjagap.pl), telefoniczny (12 423 76 05 wew. 22) lub osobisty w siedzibie Fundacji GAP (ul. Bandurskiego 58/11, Kraków).

W razie problemów służymy pomocą przy wypełnieniu dokumentacji.

Zapraszamy!

Szkolenia są organizowane przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w ramach projektu „MOWES – Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Małopolska Zachodnia” realizowanego w ramach 9 Osi Priorytetowej: Region spójny społecznie, Działanie 9.3: Wsparcie ekonomii społecznej, Typ projektu: A. Działania wspierające rozwój ekonomii społecznej, obejmujące usługi: animacji lokalnej, rozwoju ekonomii społecznej oraz wsparcia istniejących podmiotów ekonomii społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.