Siódma edycja rankingu przejrzystości budżetowej – Open Budget Index 2019. Polska na 32 miejscu z 60 punktami na 100

Siódma edycja rankingu przejrzystości budżetowej – Open Budget Index 2019. Polska na 32 miejscu z 60 punktami na 100

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu (7 edycji) dotyczącego jawności i transparentności budżetowej na świecie (Open Budget Survey 2019). Zawiera on wyniki badań obejmujących grupę stu siedemnastu krajów ze wszystkich kontynentów, w tym Polski.

Stworzone na podstawie badań państw, rankingi służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów:

1) transparentności procedur budżetowych,

2) zakresu społecznej partycypacji,

3) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków.

Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 32 miejscu kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej. Przeciętna w OECD wyniosła 68 pkt. Czołowe miejsca w obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index) uzyskały Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Norwegia (uzyskując od 86-87 na 100 możliwych punktów.

W zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków Polska osiągnęła dobry wynik – 83 pkt./100. Natomiast w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 24 pkt/100 przy średniej wynoszącej 23 pkt. w krajach OECD.

Raport jest do uzyskania ze strony IBP: http://internationalbudget.org

https://www.internationalbudget.org/open-budget-survey/

Raport Open Budget Survey 2019 dla Polski

Badania zostały przeprowadzone przez Środowisko GAP – dr Pawła Białynickiego – Birulę.

 

Skip to content