Skuteczne zarządzanie podmiotem ekonomii społecznej – cykl szkoleń

Skuteczne zarządzanie podmiotem ekonomii społecznej – cykl szkoleń

Cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych organizowany w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej

Jak prowadzić finanse organizacji pozarządowej, jakie umowy podpisywać z wykonawcami działań naszej fundacji, jak zbudować zespół współpracowników w stowarzyszeniu, jak rozróżnić działalność statutową i gospodarczą, czym jest narzędzie Business Model Canvas i jak może ono wpłynąć na rozwój oferty organizacji  – odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz, biorąc udział w cyklu szkoleniowym „Skuteczne zarządzanie podmiotem ekonomii społecznej”. Szkolenia adresowane są do organizacji pozarządowych z Krakowa oraz powiatów: bocheńskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego.

Cykl obejmie cztery spotkania:

  • 15.05.2018 r. w godz. 10.30-17.00– Zespół siłą organizacji, czyli o budowaniu zespołu;
  • 29.05.2018 r. w godz. 9.30-16.00 –Prawne aspekty funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej;
  • 12.06.2018 r. w godz. 9.30 – 16.00 –Modele biznesowe (Business Model Canvas);
  • 26.06.2018 r. w godz. 9.30-16.00 – Finanse i rachunkowość w podmiotach ekonomii społecznej.

 

Szkolenia będą się odbywać w Centrum Obywatelskim w Krakowie (ul. Reymonta 20, w budynku Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, wejście LE od strony Parku Jordana, I piętro, sala 1w040). Zapis na cykl szkoleniowy oznacza deklarację udziału we wszystkich 4 spotkaniach w ramach cyklu stałej liczby osób, ale osoby delegowane przez podmiot mogą się zmieniać.  

Zgłoszenia przyjmowane są do 8.05.2018 r.!

 

Zapisy

Na szkolenie obowiązują zapisy. Będziemy je przyjmować do 8 maja 2018 r. Aby zapisać się na szkolenie należy wykonać wszystkie trzy opisane poniżej kroki:

  1. Przesłać zgłoszenie
  2. Wypełnić formularz zgłoszeniowy zgodnie z poniższymi informacjami:
    • dla  organizacji objętych wsparciem MOWES (korzystających już z doradztwa lub szkoleń) – uproszczony formularz
    • dla organizacji, które nie rekrutowały się dotychczas do projektu MOWES – pełny formularz
  3. Przesłać skan uzupełnionych i podpisanych dokumentów na adres mowes@fundacjagap.pl w terminie do 8 maja 2018 r.

 

UWAGA! Formularz zgłoszeniowy musi zostać podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania organizacji zgodnie z danymi widniejącymi w KRS.

Spełnienie wszystkich powyższych formalności jest warunkiem udziału w cyklu szkoleniowym. Po zakończeniu rekrutacji (8.05). przekażemy zgłoszonym organizacjom informację na temat zakwalifikowania się do udziału w cyklu szkoleniowym lub nie. W przypadku dużej liczby chętnych o udziale w cyklu decydować będzie kompletność dokumentacji oraz ocena motywacji i wpływu szkoleń na rozwój organizacji (na podstawie formularza zgłoszeniowego).

Liczba miejsc na szkolenia jest ograniczona. Jedna organizacja może zgłosić maksymalnie 2 osób.

Pełny regulamin udziału w szkoleniach MOWES.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (mowes@fundacjagap.pl), telefoniczny:  12 423 76 05 w. 22 lub osobisty w siedzibie Fundacji GAP (ul. Bandurskiego 58/11, Kraków). W razie problemów służymy pomocą przy wypełnieniu dokumentacji.

 

Zakres tematyczny szkoleń:

15.05.2018 r. – Zespół siłą organizacji, czyli o budowaniu zespołu – uczestnicy poznają style komunikacji, co to jest komunikacja (nadawca-odbiorca-komunikat)? Jakie są style komunikacji, i w którym ja się odnajduję? Uwarunkowania zarządzania zasobami ludzkimi, czyli jakie są moje mocne strony i jakie widzę mocne strony u osób z mojego zespołu? Jaka powinna być procedura doboru pracowników/współpracowników/wolontariuszy? Ja lider-społecznik, kiedy pomagam a kiedy  „atakuję”? Co mnie inspiruje do działania? Co inspiruje moich współpracowników?

Wiedza zdobyta podczas szkolenia poprawi efektywność pracy zespołowej w organizacji pozarządowej.

 

29.05.2018 r. – Prawne aspekty funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej – celem szkolenia jest przekazanie podstawowej wiedzy na temat form prawnych w jakich mogą działać PES-y, ze szczególnym uwzględnieniem stowarzyszeń, fundacji i spółek non profit, rodzajów prowadzonej przez nie działalności (statutowa odpłatna i nieodpłatna oraz gospodarcza), podstaw i zasad odpowiedzialności członków organów zarządzających, rodzaju zawieranych w działalności PES umów. Omówione zostaną także kwestie związane ze zgłaszaniem zmian danych podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego, jak również zakres stosowania RODO w NGO.

 

12.06.2018 r.  Modele biznesowe (Business Model Canvas) – uczestnicy poznają narzędzie (Business Model Canvas), które poprowadzi ich przez proces namysłu nad prowadzeniem i rozwojem oferty organizacji pozarządowej (narzędzie sprawdzi się tak przy planowaniu działalności gospodarczej organizacji, jak i przy formułowaniu misji i rozwijaniu działalności statutowej). Wiedza zdobyta podczas szkolenia pozwoli określić elementy oferty organizacji i powiązać je z rozpoznaniem ich wartości oraz dopasowaniem ich do odpowiedniej grupy odbiorców. Modelowanie biznesowe rozwija także umiejętność́ rozpoznawania kluczowych zasobów organizacji, identyfikacji kluczowych kanałów komunikacyjnych, którymi można kształtować́ zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi.

Uczestnicy będą̨ pracować́ w sposób warsztatowy przy wykorzystaniu metody „szablonu modeli biznesowego” (Business Model Canvas) opracowanej przez Alexa Osterwaldera, który pozwala na szybką analizę̨ własnej organizacji oraz poszukiwanie koncepcji jego rozwoju.

 

26.06.2018 r. – Finanse i rachunkowość w podmiotach ekonomii społecznej – celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy uczestników w obszarze działalności nieodpłatnej, odpłatnej i gospodarczej w ujęciu księgowym. Uczestnicy poznają obowiązki jakie wiążą się z prowadzeniem ewidencji księgowych, poznają zasady tworzenia planu kont i dokonywania zapisów księgowych, a także zdobędą wiedzę na temat obowiązków sprawozdawczych organizacji pozarządowej.

 

 

 

Szkolenie organizowane jest przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w ramach projektu „MOWES – Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”  realizowanego w Osi Priorytetowej 9, Działania 9.3, Poddziałania A, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Skip to content